Jak założyć własne przedszkole?
Uwielbiasz dzieci i pragniesz aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu ich rozwoju? Z przyjemnością będziesz spędzać z nimi czas, pomagając im zdobywać nowe umiejętności i poznawać otaczający je świat? W takim razie rozważ założenie własnego przedszkola. Bardzo możliwe, że już o tym myślałaś, więc dziś podpowiemy Ci jak to zrobić!
Odpowiednia lokalizacja to podstawa
Na początek poszukaj odpowiedniego miejsca. Musi być spore, a w budynku koniecznie powinny się znaleźć: sale zabaw, szatnia, toalety, zaplecze gastronomiczne do przygotowywania posiłków, pomieszczenie gospodarcze oraz gabinet. Uważnie zapoznaj się z przepisami prawnymi dotyczącymi metrażu, gdyż są one związane z liczbą dzieci uczęszczających do przedszkola. Warto podkreślić, że jako właścicielka nie musisz dysponować wykształceniem pedagogicznym. Jest ono jednak wymagane w przypadku zatrudnianego przez Ciebie personelu.
Formalności, których trzeba dopełnić, by założyć przedszkole
Przejdźmy do kolejnego kroku, czyli do formalności, których musisz dopełnić, aby przystąpić do pracy. Złóż wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, żeby zarejestrować swoją działalność. Możesz zrobić to elektronicznie i zaoszczędzić w ten sposób sporo czasu. Następnie dokonaj zgłoszenia do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Musisz w tym celu odwiedzić właściwy dla miejsca zamieszkania urząd miasta. Upewnij się, że wraz z wnioskiem przedłożyłaś także wszelkie wymagane dokumenty. Szczegóły bez trudu znajdziesz w Internecie. W ciągu siedmiu dni złóż odpowiedni formularz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zastanów się, czy w Twojej placówce będą odtwarzane materiały o charakterze audio – wizualnym, takie jak muzyka i filmy. Jeżeli tak, musisz wykupić licencję, by robić to legalnie.
Skompletuj niezbędne wyposażenie, by placówka była funkcjonalna
Ogromnie ważne jest wyposażenie przedszkola. Oprócz rozmaitych zabawek muszą znaleźć się w nim stoliki z krzesełkami o właściwej wysokości. Świetnym pomysłem będzie umieszczenie w salach miękkich puf i puszystych dywaników. Pomoce do integracji sensorycznej wielokrotnie Ci się przydadzą, zwłaszcza jeżeli planujesz otworzyć placówkę również dla dzieci o specjalnych potrzebach. Tablice edukacyjne, gry planszowe rozwijające zmysł logiki i koncentrację, klocki, kredki i mazaki oraz książki i pozostałe materiały dydaktyczne dla pedagogów – je również dopisz do listy zakupów. Wbrew pozorom założenie własnego przedszkola wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Życzymy powodzenia!