Dlaczego terapia SI jest ważna w rozwoju Twojego dziecka?

Dlaczego terapia SI jest ważna w rozwoju Twojego dziecka?

Dlaczego terapia SI jest ważna w rozwoju Twojego dziecka?

Jeśli jesteś rodzicem, być może zastanawiasz się, jak zoptymalizować rozwój swojego dziecka. W tym celu warto wiedzieć nie tylko o znaczeniu dobrego żłobka, ale także o terapii SI, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju malucha. Czy wiesz na przykład, że w warszawskim żłobku bielany dla dzieci wprowadzono elementy tej terapii?

Czym jest terapia SI i jak wpływa na rozwój Twojego dziecka?

Terapia SI, inaczej terapia sensorycznej integracji, to metoda wspomagająca rozwój malucha poprzez stymulację zmysłów. Celem terapii SI jest pomoc dziecku w prawidłowym przetwarzaniu odbieranych informacji sensorycznych, a więc tych, które docierają do nas przez zmysły - wzrok, słuch, dotyk, smak i węch, a także propriocepcję (cielesne poczucie swojego miejsca w przestrzeni) i równowagę.

Terapię SI wykorzystuje się w praktyce zarówno wtedy, gdy występują jakiekolwiek problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, na przykład trudności z koncentracją, niepokój, nadpobudliwość czy problemy z koordynacją ruchową, jak i dla zwykłej stymulacji i wsparcia prawidłowego rozwoju.

Korzyści z terapii SI: rzeczywiste case-study

W mojej praktyce terapeutycznej mieliśmy wiele przypadków, w których zastosowanie terapii SI przyniosło zauważalne korzyści. Na przykład siedmioletni Michał, który miał duże problemy z koncentracją, poprzez terapię SI nauczył się lepiej skupiać swoją uwagę, co przełożyło się na lepsze wyniki w nauce.

Terapię SI stosowaliśmy również z dużym powodzeniem u czteroletniej Hani z nieco opóźnionym rozwojem mowy. Po kilku miesiącach regularnych sesji terapeutycznych Hania zaczęła mówić znacznie więcej, a jej słownik wzbogacił się o nowe wyrazy.

Opinie innych specjalistów w tej dziedzinie również potwierdzają skuteczność terapii SI. Według badań, terapia sensorycznej integracji wpływa na rozwój neurologiczny i motoryczny dziecka, co w praktyce przekłada się na lepsze wyniki w nauce i łatwiejszą adaptację do otaczającego świata.

Jak wprowadzić elementy terapii SI do codziennych zabaw z dzieckiem?

Jeżeli chcesz wprowadzić elementy terapii SI do codziennych zabaw z maluchem, masz wiele możliwości. W czasie zabawy warto wprowadzać różnego rodzaju materiały do manipulacji - to może być masa plastyczna, piasek, ryż czy woda. To pozwoli dziecku doświadczać różnych tekstur i kształtów – a to właśnie stymuluje rozwój sensoryczny.

Propozycją na zabawę mogą być również proste ćwiczenia ruchowe, takie jak hulajnoga, rower, piłka czy gra w chowanego - te zabawy mają ogromny wpływ na rozwój propriocepcji i zmysłu równowagi.

Obserwuj swoje dziecko podczas zabawy i patrz, jakie postępy robi. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc nie porównuj go do innych dzieci. Ważne jest, aby zaobserwować, jak maluch samodzielnie poradzi sobie z postawionym przed nim zadaniem i z jaką radością może odkrywać nowe bodźce sensoryczne dzięki terapii SI.

Właściwie dobrany żłobek, jak nasz żłobek bielany, może również wpłynąć na rozwój Twojego dziecka poprzez wprowadzenie elementów terapii SI do codziennych zabaw. W ten sposób wspomożemy rozwój Twojego malucha na wielu płaszczyznach.