Czym jest kaszel?

Czym jest kaszel?

Kaszel to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Jest to naturalna reakcja na drażniące czynniki. Może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Przyczyny kaszlu

Kaszel może być spowodowany wieloma czynnikami. Należą do nich infekcje, alergie, astma, przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, a także ciała obce w drogach oddechowych. Pownien zaniepokoić nas w szególności kaszel, który nie mija. Zdecydowanie doradzamy każdorazowo konsultację z lekarzem, aby stwierdzić dokładną przyczynę kaszlu.

Objawy kaszlu

Objawy kaszlu mogą się różnić w zależności od przyczyny. Obejmują one suchy kaszel, kaszel z odkrztuszaniem plwociny, duszność, świszczący oddech, ból gardła, ból klatki piersiowej i podwyższoną temperaturę ciała.

Leczenie kaszlu

Leczenie kaszlu zależy od jego przyczyny. W przypadku alergii i astmy lekarz może przepisać leki przeciwalergiczne lub leki sterydowe. W przypadku infekcji bakteryjnych lekarz może przepisać antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowych lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe. Może również zalecić leki przeciwkaszlowe, takie jak dobry syrop na suchy kaszel, tabletki do ssania lub inhalacje. Tak naprawdę wszystko zależy od diagnozy, która powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami.

Profilaktyka kaszlu

Aby zapobiec kaszlowi, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, unikać palenia tytoniu i unikać kontaktu z alergenami. Należy również unikać przegrzewania i przeciągów, a także przyjmować witaminy i minerały.